پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - لزوم مشارکت و یاری همیاران طبیعت در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی

بازدید : 203 13 مرداد 1400 ساعت 15:33 شماره :87621
مراسم روز ملی جنگلبان در زنجان برگزار شد.
لزوم مشارکت و یاری همیاران طبیعت در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی
 embed'>به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان پیمان فقیه معاون فنی اداره کل به حاضرین در جلسه خیر مقدم گفت و اشاره کرد که 56 درصد کل مساحت استان زنجان برابر یک میلیون و دویست هزار هکتار عرصه منابع طبیعی است که از این مقدار 73 هزار هکتار جنگل و مابقی اراضی ملی است که حفاظت از این عرصه ها بر عهده پرسنل زحمتکش منابع طبیعی به خصوص همکاران جنگلبان یگان حفاظت که در خط مقدم قرار گرفته اند می باشد.

embed'>وی همچنین گفت: سامانه گویای 139 و 1504 به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به شهروندان و دوستداران طبیعت است.

embed'>او به نقش مهم اداره آموزش و ترویج در رواج فرهنگ منابع طبیعی در بین عموم تاکید نمود. همچنین در ادامه به اهمیت حمایت خانواده های جنگلبانان از همسرانشان پرداخت و در پایان به مشارکت همیاران طبیعت در همراهی با منابع طبیعی در جهت حفاظت از اراضی ملی تاکید نمود و گفت اگر یاری همیاران طبیعت و تشکل های مردمی نباشد حفاظت از عرصه های ملی با شکست مواجه خواهد شد.

embed'>سرهنگ رضا مهدیون نیز ضمن تشکر از زحمات جنگلبانان و همیاران طبیعت گفت: از اینکه در کنار همیاران طبیعت هستیم خوشحالیم و امیدواریم که روز به روز برتعداد همیاران طبیعت افزوده شود، چرا که در جهت حفاظت از میراث ارزشمند خدادادی، نیازمند کمک و یاری این عزیزان هستیم.

embed'>وی ادامه داد: جا دارد از شهدای منابع طبیعی نیز یادی کنیم که با نثار جانشان از این میراث ارزشمند خدادادی حفاظت نموده اند.

embed'>فرشته وطن دوست دبیر دبیرخانه همیاران طبیعت استان نیز با ایراد سخنانی به اهمیت حفاظت از منابع طبیعی اشاره کرد. و سپس بیانیه همیاران طبیعت به مناسبت روز ملی جنگلبان را قرائت نمود. این بیانیه بدین شرح می باشد:

embed'>با توجه به مفاهيم توسعه پايدار ؛ جنگل ها ميراث گذشتگان نيست بلكه امانت نسل هاي بعدي در نزد ماست بهمين دليل بر ما لازم است محيط زيست و منابع طبيعي به درستي حفظ ؛ استفاده و توسعه داده شود . آموزه هاي دين مبين اسلام و دستاوردهاي علمي در زمينه مديريت اصولي منابع و افزايش بهره وري حاكي از ان است كه لازم است حداكثر تلاش جهت استفاده درست و اصولي از اين منابع و در راه رسيدن به اين هدف متعالي بصورت درست بعمل آيد.

embed'>در سراسر جهان جنگلبانان در خط مقدم   مبارزه براي حفاظت از ميراث طبيعي هستند   و در اين راه شجاعت ها و فداكاري هاي بسياري داشته و متحمل سختي هاي زيادي بوده اند ننيجه اين خواهدبود كه عرصه هاي طبيعي و حفاظت شده بدون حضور انان غير ممكن است .

embed'>بهمين دليل امروزه بر ما وظيفه است با آگاه سازي و جلب توجه مردم به مقام ؛ جايگاه و سختي هاي اين شغل ضمن پاس داشت سالانه اين مقام شهادت و ايثارگري بمنظور گسترش مناسبت هاي منابع طبيعي و تبديل ان به يك پويش اجتماعي اقدام كنيم .

embed'>اينك كه اهميت حضور جنگلبانان ؛ نوع فعاليت آنان و همچنين افزايش آگاهي و شناخت مردم نسبت به جنگلبانان منجر باين گشته كه روزي بعنوان روز جهاني جنگلبان در روز شمار جهاني به ثبت برسد اين روز را فرصتي مي دانيم براي اداي احترام نسبت به كساني كه در حين انجام وظيفه مجروح يا به مقام شهادت نائل امده اند .

embed'>در این مراسم دوچرخه سواران همیار طبیعت از میدان جهاد تا نهالستان منابع طبیعی(کوشکن) رکاب زدند و بعد از سخنرانی حاضرین، به همین مناسبت شعری توسط خانم زهرا محمدی شاعره روشندل و برگزیده بخش جنگلبان افتخاری در حوزه چهره های فرهنگی سروده شد. در پایان از برگزیده های این جشنواره تجلیل به عمل آمد. اسامی برگزیدگان این مراسم به شرح زیر می باشد:

embed'>فرشته وطن دوست، دبیر دبیرخانه همیاران طبیعت استان

embed'>زهرا محمدی، با عنوان جنگلبان افتخاری  در حوزه چهره های فرهنگی

embed'>اقدس رفیعی، با عنوان بخش خانواده و افتخار (همسران جنگلبانان)

embed'>معصومه قشمی، با عنوان بخش خانواده و افتخار (همسران جنگلبانان)

embed'>رضا اسمعیلی، با عنوان همیار طبیعت محافظ

embed'>منصور رضائیان، با عنوان همیار طبیعت محافظ