پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نقش موثر اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ایجاد مهاجرت معکوس

بازدید : 166 23 تير 1400 ساعت 7:32 شماره :87085
بازدید امام جمعه زنجان از پروژه چهرآباد زنجان؛
نقش موثر اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ایجاد مهاجرت معکوس

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان از پروژه بند خاکی چهرآباد بازدید کرد.

امام جمعه زنجان به اهمیت حفظ منابع آبی و خاکی در کشور اشاره کرد و گفت: استحصال آب با اجرای بند های خاکی، و دیگر پروژه های آبخوانداری و آبخیزداری گزینه مناسبی است که خوشبختانه کشور و همچنین استان زنجان اهتمام ویژه ای به اجرای این گونه طرح ها دارد.

وی افزود: این اقدام موجب می شود تا استحصال آب و خاک به درستی امکانپذیر شود و از سوی دیگر موجب ایجاد اشتغال بین روستائیان و مهاجرت معکوس می شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان  همچنین مهار و کنترل آب های زیرزمینی و تقویت منابع آب موجود در منطقه که از اهداف مهم اجرای طرح های آبخیزداری است را یکی از بهترین و کم‌ هزینه‌ترین روش‌ها برای مدیریت خشکسالی و سیل اعلام کرد.

در ادامه خلیل آقاجانلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: طبیعت قابل کنترل و پیش‌بینی نیست اما می‌توان اثرات مخرب آن را کاهش داد.

وی تاکید کرد: اجرای طرح  احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی در دشت ابهر و پروژه چهرآباد اجرایی شده است، همچنین اجرای این طرح‌ها سبب توسعه و ماندگاری روستا‌های اطراف و آبادانی روستا‌ها می‌شود.

آقاجانلو افزود: مساحت حوزه حدود ۱۱ هزار هکتار شامل روستاهای «چهرآباد، نصیرآباد، حسین‌آباد، قاضی‌کندی، سنگبین، اوزج و قالیچه‌بلاغ» است که همه روستا‌ها در بالادست حوزه هستند و خروجی حوزه، روستای چهرآباد است.

این مقام مسئول  با اشاره به اینکه برای ۱۴ میلیارد تومان برای کل پروژه هزینه شده است، گفت: این پروژه در هفته دولت امسال به بهره‌برداری می‌رسد و بعد از پایان پروژه پیش‌بینی می‌شود سالانه ۲.۵ میلیون متر مکعب از روان‌آب‌ها و سیلاب‌ها تغذیه شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هدف از اجرای این طرح را کنترل سیلاب وارده به روستا و باغ‌های حاشیه آن و پایدارسازی، تقویت و توسعه منابع آب شرب و زراعی پایین دست روستا اعلام کرد.

گفتنی است که این پروژه یکی از بزرگترین طرح های آبخیزداری از نظر مالی در کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ اسلامی

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :