پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اعیاد شعبانیه طلیعه بهار طبیعت

بازدید : 38 27 اسفند 1399 ساعت 11:57 شماره :83892
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان؛
اعیاد شعبانیه طلیعه بهار طبیعت

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، رجب، آغاز سلوک است و شعبان نیمه راه و رمضان پایانه سیر، از این پس، شب‌های ما در جویبار نورِ ماهی تن می‌شوید، که اشارت‌ها به دور پیاله شوق دارد. با «سجّاد» و «حسین» و «عبّاس» آغاز می‌شود، به آسمان موعود سر می‌کشد و دست در دست رمضان می‌گذارد.

شگفتا از این روز فرخنده که به استقبال سجده و شهادت و جوانمردی می‌رود و هنوز این سه را بدرود نگفته است که در آغوش وعده یزدان می‌غلتد.

این چه ماه دلربایی است که هرگاه آسمان بخت امّت احمدی را می‌نوازد، زمین، ولادتگاه سجّاد، حسین، عباس و موعود علیهم السلام می شود؟

آفرین بر دست و بازوی دریایی تو که چنین گوهرانی را از ژرفای اقیانوس تقدیر، بیرون کشیدی و بر مصطبه امامت و نجابت نشاندی.

شعبان را که بدرقه گوی رجب است و سلام گوی رمضان، دوست می داریم، زیرا خاک ما را چنان به افلاک نزدیک کرده است که گویی میان دست ما و ستارگان اقبال، فاصله‌ای بیش از چشم ما و تماشا نیست.

ماه شعبان ماه دعا و مناجات با خداست. ماه تهذیب و آمادگی برای ورود به رمضان است. اعمال و دعاهای فراوانی در این ماه وارد شده است. تولد امام حسین، امام سجاد، حضرت ابوالفضل و حضرت مهدی علیهم السلام در این ماه واقع شده است. مناجات شعبانیه از مهمترین دعاهای این ماه است. مناجاتی که در ماه شعبان هست که مناجات همه ائمه است و در این، مسائل بسیار هست‌، معارف بسیار هست و ادب این که انسان چه جور باید با خدا مناجات کند.

اولین عید از اعیاد شعبانیه میلاد مبارک سومین امام معصوم، حسین بن علی حضرت اباعبدالله (ع)، سرور آزادگان جهان، دومین ثمره پیوند فرخنده على (ع) و حضرت فاطمه، دختر پیامبر اسلام (ص) در خانه وحى و ولایت، روز پاسدار.

امام سوم، ابوعبدالله حسین بن علی بن ابی‌طالب علیهم السلام، در سوم ماه شعبان در شهر مدینه به دنیا آمد. مادرش فاطمه دخت رسول الله (ص) بود. آن حضرت با نثار خون پاک خود و یارانش، از اسلام و ارزشهای اسلامی پاسداری نمود. روز میلاد آن امام عزیز به روز پاسدار نامگذاری شده است.

چهارم شعبان و دومین عید از اعیاد شعبانیه میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)، سمبل مقاومت و وفاداری در راه آرمان مقدس جهاد فی سبیل الله و پرچم گذشت و فداکارى و جانبازى در صحراى کربلا، روز جانباز.

حضرت ابوالفضل العباس فرزند امیرالمؤمنین علیهم‌السلام، در ۴ شعبان سال ۲۶ هجری در مدینه به دنیا آمد. مادرش فاطمه کلابیه بود که بعدها با کنیه ام البنین شهرت یافت.

آن حضرت، قامتی رشید، چهره‌ای زیبا و شجاعتی کم‌نظیر داشت و به خاطر سیما جذابش او را قمربنی هاشم می‌گفتند، در حادثه کربلا، سمت پرچمداری سپاه حسین (ع) و سقایی خیمه‌های اطفال و اهل بیت امام را داشت. به خاطر فداکاری و جانبازی آن حضرت در روز عاشورا، روز میلادش به نام روز جانباز نامگذاری شده است.

پنجم شعبان و سومین عید از اعیاد شعبانیه میلاد مسعود زینت عبادت‌کنندگان و سرور نیایشگران، معصوم چهارم حضرت امام على بن الحسین زین العابدین صلوات الله و سلامه علیه.

یازده شعبان و چهارمین عید از اعیاد شعبانیه یوسف آل عبا (ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام و روز جوان)

نیمه شعبان و بزرگترین عید از اعیاد شعبانیه فرخنده‌ میلاد دوازدهمین پیشوا معصوم، حضرت حجه بن الحسن المهدى، امام عصر و زمان (عجل الله تعالى فرجه) گلشن‌‏ گل‏ افروز‏ مهر گیتی‏ آل ‌محمد (ص)، مصلح الهى و طلایه دار رهایى بشر.

در فضیلت و اعمال ماه شعبان آمده است که شعبان ماه بسیار شریفى است و منسوب است به حضرت سید انبیاء صَلَّى اللَّه عَلیه وَ اله و آن حضرت این ماه را روزه مى‌داشت و وصل مى‌کرد به ماه رمضان و مى‌فرمود شعبان ماه من است. هر که یک روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت او را واجب شود.

 

                         حجت الاسلام والمسلمین رحیمی نیا

                             مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان

 

 

انتهای پیام/ اسلامی

 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :