پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نهالستان کوشکن زنجان در صورت تخصیص اعتبار بزرگترین تولید کننده نهال جنگلی در شمال غرب کشور می شود
بازدید : 86 25 فروردين 1399 ساعت 11:15 شماره :71250
مجید معانی؛
نهالستان کوشکن زنجان در صورت تخصیص اعتبار بزرگترین تولید کننده نهال جنگلی در شمال غرب کشور می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، مجید معانی با بیان این که هر ساله از اعتبارات مختلف اعم از اعتبارات ملی و اعتبارات صندوق توسعه ملی اقدام به جنگل کاری در سطح استان زنجان می شود گفت: در توسعه جنگل کاری دو طرح توسعه جنگل با نهال و غنی سازی جنگل با نهال مطرح است، به عبارتی دیگر در طرح توسعه جنگل هدف افزایش سطح جنگل در منطقه است تا سرانه جنگل در استان بالاتر رود همچنین غنی سازی نیز در مناطق جنگلی که تنک هستند برای بالابردن تعداد درخت در واحد سطح انجام می شود.

وی افزود: در سال ۹۸ از اعتبارات صندوق توسعه ملی در حدود ۱۱۰ هکتار جنگل کاری در منطقه جمال آباد شهرستان طارم با گونه های ارس و زالزلک مورد کشت قرار گرفت.

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به این در طرح صیانت نیز دو طرح غنی سازی و توسعه جنگل مطرح بود تصریح کرد: در همین راستا ۳۰ هکتار غنی سازی جنگل و ۵۰ هکتار توسعه جنگل در منطقه بیدان چای انجام شد به طوری که طی سال گذشته در مجموع ۱۹۰ هکتار توسعه و غنی سازی جنگل در سطح استان انجام گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: طی سال ۹۷ نیز در منطقه ایده لو شهرستان زنجان به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و در نهایت پیشگیری از رواناب، طرح توسعه کشت درختان به روش دیم به مساحت ۲۰ هکتار انجام شد که از جمله گونه های مورد کشت بنه (پسته وحشی) و گونه بیابانی قیچ بود.

معانی با تاکید بر این که گونه ارس جز گونه های غالب درختان جنگلی در استان زنجان است تصریح کرد: این گونه بسیار مقاوم در مقابل کم آبی، کم عمقی خاک و خاک های فقیر عاری از مواد غذایی است و از این جهت که گونه بومی استان است به عنوان بهترین گزینه در راستای بالا بردن سطح و سرانه جنگل مطرح است از سویی دیگر جهت تامین نیاز نهال جنگلی در استان، از طی چند سال گذشته این گونه توسط اداره جنگل کاری منابع طبیعی زنجان تولید و بعد از ۲ تا ۳ سالگی وارد کشت در عرصه جنگلی می شود.

به گفته وی استان زنجان دارای ۷۳ هزار هکتار جنگل طبیعی است که گونه های غالب این جنگل ها شامل بنه، زالزالک، ارس و بلوط است و در حدود ۲۰ تا ۲۱ هزار هکتار از سطح جنگل های استان به جنگل ارس اختصاص دارد.

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان این که در حدود ۱۰ هزار اصله درخت ارس در تنها نهالستان مادری کوشکن شهرستان زنجان موجود است تصریح کرد: در این محل ۵۰ هکتار نهالستان وجود دارد که دارای انواع نهال ها با بیش از ۲۰ گونه از جمله گونه های کشت شده در فضای سبز شهری، صنوبر، گونه های جنگلی ارس، بنه، زالزالک و بلوط است.

وی خاطر نشان کرد: نهال های تولید شده در نهالستان مادری کوشکن در حال حاضر تامین کننده نیاز استان است اما در صورتی که اعتبارات لازم در خصوص تهیه نهال اختصاص یابد این استان پتانسیل لازم در جهت تامین نهال های جنگلی برای استان های همجوار را دارد و می تواند به عنوان بزرگترین مرکز تهیه نهال در شمال غرب کشور مطرح شود.

به گفته معانی تمام امکانات از قبیل نیروی انسانی کارآمد و تحصیل کرده، ظرفیت نهالستان، آب، خاک و تمام آن چه که برای یک نهالستان مورد نیاز است، نهالستان مادری کوشکن آن را دارا است و تنها سد مسیر پیشرفت این پروژه عدم اختصاص و تزریق اعتبار است.

انتهای پیام / اسلامی

منبع: پیام ملت

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :