پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کپه کاری تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه را در پی دارد
بازدید : 68 17 فروردين 1399 ساعت 12:46 شماره :71060

کپه کاری تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه را در پی دارد

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان زنجان با اشاره به این که عرصه مراتع به عنوان يكي از مهم ترين منابع اقتصادي به شمار مي رود كه تامين معيشت جمعيت قابل توجهي از كشاورزان و دامداران به صورت مستقيم يا غيرمستقيم به آن وابسته است گفت: طی سال گذشته ۷۶۹ هکتار از اراضی ملی استان زنجان کپه کاری شد.

جلیل سلطان‌نژاد با اشاره به این که کپه کاری با گونه های بومی و انتخاب گونه های گیاهی سازگار با شرایط محیطی منطقه موفقیت کامل پروژه کپه کاری را به دنبال خواهد داشت اظهار کرد: جهت افزایش ‌پوشش گیاهی در مراتع ۷۶۹ هکتار در طی سال گذشته در سطح استان کپه کاری شد از سویی دیگر کپه کاری گونه های بومی که قادر به رقابت با دیگر گیاهان هستند دارای ویژگی هایی همچون خوشخوراکی زیاد، قدرت ترمیم، رشد مجدد و محافظ خاک در مقابل فرسایش نیز می باشند.

به گفته سلطان نژاد کپه کاری یکی از روش های بذر کاری، تقویت پوشش گیاهی و مدیریت در مراتع است، مراتع کوهستانی به علت فشار چرای دام در دراز مدت از نظر کمی و کیفی تحلیل رفته و گیاهان خوش خوراک آن با گونه های نامرغوب جایگزین می شود به طوری که این پروژه با کندن چاله های کوچک با تراکم سطحی مناسب و کاشت بذور گیاهان مرتعی در آن و پوشاندن آنها با خاک انجام می شود، در این پروژه نیروی کار از جوامع محلی تامین و بالتبع دارای مشارکت مردمی بالایی است، کپه کاری باعث تقویت پوشش گیاهی، تثبیت خاک، کاهش فرسایش، افزایش ذخیره آبی خاک و تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه می شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به این که در راستای اجرای طرح حفاظت و قرق اقدامات بسیار موثری در سطح مراتع استان انجام شد، خاطر نشان کرد: ۸۹۹ هکتار از اراضی تحت حفاظت و قرق گرفت.

این مقام مسئول ادامه داد: طی سال گذشته ۹۹ دستگاه آبشخور فلزی با 1 هزار و ۴۸۵ میلیون ریال هزینه جهت استفاده در مراتع، تهیه و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است و برنامه ریزی ها ادامه دار خواهد بود.

وی با بیان این که در ۱۳۰ هکتار از اراضی استان طی سال گذشته، بذر پاشی صورت گرفته است افزود: تبدیل دیمزار در ۲۸۰ هکتار از اراضی استان هم عملیاتی شده است.

سلطان نژاد با اشاره به این که ۳۶۸ هکتار نیز در طول یک سال کودپاشی شده است خاطر نشان کرد: یک دهنه چشمه هم با ۶۰ میلیون ریال اعتبار مرمت شده است از سویی دیگر در سال گذشته ۱۰ هکتار از مراتع نیز آبیاری شد.

وی مجموع اعتبارات در بخش مرتع را ۱۲۴۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: توسعه جنگل با نهال ۱۱۰ هکتار و با اعتبار۵۳۰۰ میلیون ریال در این بازه زمانی انجام شده است که کلیه اقدامات مذکور از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده است.

انتهای پیام /

منبع: پیام ملت

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :