پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 378طرح مرتع‌ داری در زنجان تهیه شد
بازدید : 76 16 فروردين 1399 ساعت 8:45 شماره :71020

378طرح مرتع‌ داری در زنجان تهیه شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: حدود ۳۷۸ فقره طرح مرتع‌داری در این استان تهیه شده و مدیریت مراتع را طبق ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور به صورت قرارداد ۳۰ ساله به خود دامداران واگذار کرده‌ایم.

جلیل سلطان‌نژاد با بیان اینکه ۵۶ درصد سطح استان زنجان، منابع طبیعی است، اظهار داشت: یک میلیون و ۱۳۷ هزار هکتار از منابع طبیعی استان، مرتع بوده و بخش عمده چرای دام‌ها نیز در مراتع است.

وی خاطرنشان کرد: برابر طرح‌های مرتع ‌داری و ممیزی‌هایی که اتفاق افتاده، ظرفیت مراتع استان زنجان برای ۶۴۰ هزار واحد دامی برآورد شده در حالی که دام موجود در استان، یک میلیون و ۲۳۰ هزار واحد و در واقع ۲ برابر ظرفیت مجاز مراتع است.

سلطان‌نژاد افزود: به این دلیل در قانون افزایش بهره‌ وری آمده که بتوانیم سالانه ۱۰ درصد تعادل بین دام و مراتع را برقرار کنیم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با توجه به این قانون باید اصلاحاتی در طرح‌های مرتع ‌داری انجام دهیم و طرح‌های خود را با رویکرد طرح‌های تلفیقی، تهیه کنیم تا دامدار فقط متکی به تامین علوفه دام از مراتع نباشد بلکه از سایر کاربری‌های مراتع مانند توسعه گیاهان دارویی، گاوداری‌های صنعتی و پرورش شیلات نیز استفاده کنیم تا تعادل لازم در این زمینه برقرار شود.

انتهای پیام / اسلامی

منبع: ایرنا

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :