پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مخازن سدهای خاکی احداث شده در زنجان آبگیری می شود
بازدید : 90 11 فروردين 1399 ساعت 13:16 شماره :70970

مخازن سدهای خاکی احداث شده در زنجان آبگیری می شود

 به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان؛ جعفر بیات گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تاکنون 29 دستگاه سد خاکی را در مناطق مختلف استان احداث نموده که در حال حاضر مخزن دو سوم آنها پر شده و در حال سرریزاست.

وی افزود : در حال حاضر مدیریت مخازن این سدها امری ضروری بوده و با توجه به دستور وزارت نیرو و مدیریت بحران استان، لازم است بهره برداران آنها و بویژه دهیاران و اعضاء محترم شوراهای اسلامی روستاهای بهره بردار این سدها مراقبت نمایند تا ضمن باز بودن مسیر سرریز سدها ، لوله های تخلیه آنها هم باز و یک سوم حجم مخازن سدها برای مهار سیلابهای احتمالی فروردین ماه خالی باشد.

بیات خاطر نشان کرد: در محل سدها و سیل بندهای مخزنی احداث شده تابلوهای اطلاع رسانی و هشدار شنا و تردد ممنوع نصب شده است که متاسفانه بعضا توسط افراد ناآگاه مخدوش گردیده و یا از بین رفته است و مسئولیت وقوع حوادث ناگوار در محل، بعهده این افراد می باشد، چرا که این هشدارها در در جهت پیشگیری از سقوط از ارتفاع و یا غرق شدن در مخازن این سازه ها نصب گردیده است.

 به گفته معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان، بستر سدها و بندهای مخزنی لغزنده و باتلاقی و دمای آب آنها پایین است و شنا کردن در آنها اکیدا ممنوع می باشد زیرا تاکنون مواردی از غرق شدن افراد در آنها اتفاق افتاده است.

بیات همچنین به نقش پوشش مراتع و جنگل ها در جلوگیری از وقوع سیلاب ها اشاره کرد و افزود : مطالعات صورت گرفته ثابت کرده است که موثرترین و ارزانترین عامل حفاظت ، تقویت و پایدارسازی منابع آب و خاک سرزمین، پوشش گیاهی آن بوده و یکی از مخرب ترین عوامل از دست رفتن این منابع ایجاد شخم موازی شیب در دامنه ها است.

وی همچنین از مردم استان خواست به توصیه های مدیریت بحران عمل کرده و از دخل و تصرف مسیر آبراهه ها و رودخانه ها بشدت پرهیز نمایند.

بیات در پایان خاطر نشان کرد: بخش اعظمی از پروژه های آبخیزداری  از سال 97 تا کنون از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طراحی و اجرا می شود.

 

 

انتهای پیام / اسلامی           

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :