پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در 6 ماهه اول امسال در منابع طبیعی خرمدره چه گذشت؟
بازدید : 166 6 آذر 1398 ساعت 12:29 شماره :66621

در 6 ماهه اول امسال در منابع طبیعی خرمدره چه گذشت؟
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، مساحت کل شهرستان خرمدره 41هزار 530  هکتار می باشد که از این مساحت کل 19 هزار و 370 هکتار آن را مراتع تشکیل می دهد.

غلامرضا محمودی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان خرمدره با بیان این که در 6 ماه اول امسال حدود 30 هکتار یونجه کاری در روستاهای الوند، اسلام آباد و باغدره انجام شده است گفت: 180 هکتار قرق مراتع نیز به منظور حفظ پوشش گیاهی و احیای مراتع در سطح روستاهای شهرستان صورت گرفته است.

وی افزود: در این بازه زمانی حدود 17 هزار و 330 هکتار پروژه مدیریت چرا در قالب طرح بهبود و اصلاح مراتع هم انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان خرمدره در ادامه از نصب 7 دستگاه آبشخوار نیز برای استفاده احشام در مراتع خبر داد و گفت: در حوزه جنگل 15 هزار اصله نهال جهت توسعه زراعت چوب و فضای سبز توزیع گردیده است.

محمودی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیزداری هم گفت: در این بخش از اعتبارات صندوق توسعه ملی و در راستای اجرای مطالعات آبخیزداری و اجرای عملیات بیولوژیک در قالب پروژه های مرتع مبلغ 2/500/000/000 ریال تصویب شده است.

وی با بیان این که این طرح ها در سطح5000 هکتار به مرحله اجرایی می رسد، هدف از اجرای طرح های آبخیزداری را کنترل سیلاب و تغذیه سفره های زیر زمینی برشمرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: در 6 ماهه اول سال جاری در بخش حفاظت از اراضی ملی میزان 10 مورد تصرف و تخریب اراضی ملی توسط مامورین یگان حفاظت شناسایی و پرونده تخلف به مراجع قضایی ارسال شده است.

محمودی گفت: 7 مورد آتش سوزی در مراتع در نیمه اول سال در شهرستان خرمدره رخ داده که این آتش سوزی ها مربوط به روستاهای انجلین، الوند، اردجین، باغدره، ویستان علیا، خلیفه لو و خلج بوده که با حضور به موقع مامورین یگان حفاظت از خسارت بیشتر ناشی از آتش سوزی جلوگیری بعمل آمد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان خرمدره با بیان این که 100 مورد پاسخ به استعلامات توسط این اداره انجام شده است گفت: همچنین با توجه به ضرورت همکاری مجدانه دستگاه های فرهنگی و آموزشی در جهت تحقق اشاعه همگانی فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی 7 مورد کلاس آموزشی برگزار گردیده و حدود 720 نفر آموزش دیده اند. 

وی در پایان افزود: در بخش کمیسیون رفع تداخلات، پلاک های روستای خلیفه لو، ویستان سفلی و خلج تعیین تکلیف نهایی شده و نقشه های پلاک ها به تایید اعضای استانی کمیسیون رفع تداخلات رسیده است و همچنین پلاک های پلاس و اسلام آباد و فلج نیز در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

انتهای پیام /

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :